Офіційний сайт Федорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області

Розділи

Календар

« Травень 2025 »
Пн   5 12 19 26
Вт   6 13 20 27
Ср   7 14 21 28
Чт 1 8 15 22 29
Пт 2 9 16 23 30
Сб 3 10 17 24 31
Нд 4 11 18 25  

Пошук

Новини

НЕГАТИВНИЙ ВПЛИВ КУРІННЯ СИГАРЕТ НА ЗДОРОВʼЯ ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ

Кидай курити! Починай відновлюватися!

Пасивне куріння дуже шкідливе та небезпечне для здоров'я. У людини, яка регулярно наражається на пасивне куріння, може розвинутися низка захворювань. Вторинний тютюновий дим містить понад 4000 хімічних речовин (із яких щонайменше 250 є шкідливими, а понад 50 викликають рак), тож безпечного рівня його впливу просто не існує. Щороку у світі близько 600 тисяч життів забирає пасивне куріння, в Україні близько 13 000 людей, які не є курцями - помирають через хвороби, спричинені вторинним тютюновим димом. Такою є статистика ООН. Центр контролю та запобігання захворюванням (США) стверджує, що вдихання тютюнового диму на 30% збільшує ймовірність розвитку інфарктів, інсультів, раку легенів та астми. З’являється все більше доказів того, що пасивне куріння може збільшити ризик раку горла, гортані, грудної залози, появи довгострокових та короткочасних респіраторних симптомів та хронічної обструктивної хвороби легенів серед людей, які не курять. Групу високого ризику при пасивному курінні становлять діти. Діти курців частіше за інших хворіють на астму, бронхіти, страждають від гайморитів і ринітів. Окремою загрозою є куріння під час вагітності. Небезпека пасивного куріння не має вікової шкали та науково доведена. Але якщо курець наражає свій організм на небезпеку усвідомлено, то навколишні люди стають заручниками шкідливої звички. Більшість людей піддаються пасивному курінню вдома, частіше, якщо живуть у багатоквартирних будинках. А також на роботі або в громадських місцях чи автомобілі разом з некурцями, включно з дітьми.
Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України нагадує про правила повсякденного етикету та ввічливості по відношенню до людей, які не палять. Якщо ви курите, радимо що найшвидше позбутися шкідливої звички та звернути увагу, що паління має наслідки для здоров'я оточуючих, зокрема дітей. Не куріть за таких обставин, зокрема в громадських місцях: там, де висить оголошення, що забороняє курити; там, де немає забороняючого знаку, але і без нього добре відомо, що палити не можна: це театр, кіно, бензозаправні станція, лікарняна палата; входячи в приватну квартиру, в установу, магазин, громадський транспорт; на вулиці, при ходьбі. Як же захистити себе у світі тютюнового диму? Пам’ятайте, що ваше право на бездимне середовище гарантовано Законом. Нормами антитютюнового закону України заборонено куріння цигарок, кальянів та електронних сигарет у громадських місцях, зокрема у: ліфтах; приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я, навчально-виховних закладів, спортивних і фізкультурно-оздоровчих закладів і споруд, закладів ресторанного господарства; приміщеннях органів влади, державних установ та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності; готелях, гуртожитках; місцях загального користування житлових будинків; підземних переходах; транспорті загального користування; на вокзалах і зупинках громадського транспорту. За куріння у громадських місцях передбачений штраф у розмірі 1 000 грн, за повторне порушення – 10 000 грн. Що робити, якщо вас обкурюють? Звернутися до: - курця з проханням припинити порушення, якщо безпекова ситуація дозволяє; - адміністрації закладу або установи з вимогою припинити порушення; - поліції за номером 102. Скласти скаргу до Держпродспоживслужби на заклад, адміністрація якого створює умови для куріння або іншим чином порушує норми бездимного законодавства. Відмова від куріння – це процес, який потребує певних зусиль та часу, але для власного здоров'я та якості життя варто це зробити вже сьогодні!

 

 

НЕГАТИВНИЙ ВПЛИВ ЕЛЕКТРОННИХ СИГАРЕТ НА ЗДОРОВʼЯ ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ
Ілюзорна безпечність електронних сигарет приваблює підлітків, однак вейпи несуть реальну загрозу для організму. Насправді, електронні сигарети (часом навіть ті, на яких вказано “безнікотинові”) містять психоактивну речовину - нікотин, що викликає залежність та негативно впливає на здоровʼя. За даними ВООЗ, вейпи частіше використовують діти 13-15 років, ніж дорослі. Зокрема, у Канаді з 2017 по 2022 роки кількість курців електронних сигарет віком 16-19 років подвоїлась, а у Англії цей показник за останні три роки збільшився втричі. В Україні, за результатами Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну, 40% учнівської молоді 13-15 років взагалі вживали електронні сигарети, а близько 18% є нинішніми споживачами вейпів. Серед опитаних дітей 15-16 років 50% хоча б один раз у житті мали досвід куріння електронних сигарет, а досвід куріння вейпів протягом останніх 30 днів є у кожного п’ятого респондента – понад 19% . Однак саме для дитячого організму вейпи є особливо небезпечними. Вживання нікотину в підлітковому віці впливає на розвиток мозку і на здатність до навчання. Крім нікотину, суміші вейпів містять небезпечні для здоров’я хімічні речовини: • пропіленгліколь та гліцерин – токсичні речовини; • токоферол може викликати подразнення при вдиханні; • ацетальдегід і формальдегід мають канцерогенну дію; • акролеїн може спричинити незворотне пошкодження легенів; • діацетил, діетиленгліколь можуть викликати захворювання легень; • нікель, олово, свинець – важкі метали; • кадмій - токсичний метал, викликає проблеми з диханням; • бензол – летюча органічна сполука, здатна викликати захворювання серцево-судинної та дихальної систем. Шкідливим є й аерозоль в електронних сигаретах - він містить потенційно небезпечні хімічні речовини, вдихання яких наражає на додаткову небезпеку як самих курців, так і їх оточуючих. Багато хто намагається позбутися тютюнової залежності, вдаючись до вживання електронних сигарет, однак, дані епідеміологічних досліджень свідчать про протилежний ефект - посилення залежності споживачів вейпів від звичайних сигарет, особливо серед молоді. Підлітки можуть вдаватися до вживання електронних сигарет, щоб спробувати впоратися зі стресом, тривогою або депресією. Проте створюється цикл нікотинової залежності, яка сама по собі вже може бути джерелом стресу. Небезпеку становлять і батареї електронних сигарет, які можуть спричинити пожежі й вибухи. Відомі й випадки отруєнь внаслідок ковтання, вдихання рідини з електронних сигарет, або її потрапляння до організму через шкіру чи очі.



Вівторок, 06 Травня 2025 12:01 | Переглядів: 30